ספרים בעברית העוסקים בתסמונת אספרגר
מעודכן עד יולי 2011
1. תסמונת אספרגר: מדריך להורים ולאנשי מקצוע, מאת טוני אטווד, בהוצאת אח, 2006
מדריך מעולה לאיבחון תסמונת אספרגר, שנכתב על-ידי מומחה בין-לאומי בשפה שווה לכל נפש.
2. שירת הגורילות, מאת דון פרינס-יוז, בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2006
אוטוביוגרפיה מרגשת של אשה, שרק בגיל 36 אובחנה כמי שסובלת מתסמונת אספרגר. בעקבות ביקור בגן החיות נכבשה המחברת בקסמן של הגורילות, שהתנהגותן החברתית איפשרה לה להכיר את תחושותיה וללמוד ליצור קשרים משמעותיים יותר עם בני אדם.
3. השפה הסודית של בעלי-חיים, מאת טמפל גרנדין עם קתרין ג'ונסון, בהוצאת אריה ניר, 2006
ספר הפותח צוהר גם לעולמם של אוטיסטים וגם לחקר האינטלגנציה ורגשות של בעלי חיים. המחברת, ד"ר טמפל גרנדין היא, ללא כל ספק, המבוגר הידוע ביותר מבין אלה הסובלים מתסמונת אספרגר. פירסומה בה לה מהספרים, מהמאמרים ומהופעות בתוכניות טלויזיה, שבהם באה לידי ביטוי מומחיותה בהתנהגות בעלי חיים. אף כי נחשבה ל"מוזרה" בילדותה, היא מצאה מי שידריך ויכוון אותה לניצול כשרונותיה, באופן שהפכה למומחית בעלת שם עולמי לתכנון ציוד לגידול ואחזקת בעלי חיים.
4. בן מוזר, מאת פורשיה אייברסן, הוצאת דביר, 2009
ספר מומלץ במיוחד להורים לילדים מכל הספקטרום של אוטיזים. "בן מוזר הוא ספר מדהים - סוער, מאתגר ומעמיק בעת ובעונה אחת. עוצמתו של סיפור יוצא דופן ואמפתי זה תחזיר את התקווה למשפחות ותמריץ את מחקרנו המדעי." (ד"ר פיטר וייבראו, מנהל מכון סמל למדעי המוח והתנהגות אנושית, ומחבר הספר "מאניה אמריקנית: כאשר יותר איננו מספיק)
5. חשיבה ולמידה של ילדים עם תסמונת אספרגר, יצירת סביבה לימודית ראויה לתלמידים, מאת פולה ג'ייקבובסן, בהוצאת אח, 2008.
הספר מסביר כיצד חווה תלמיד בעל תסמונת אספרגר את תהליך הלמידה וכיצד ניתן לתמוך בו במסגרת הסביבה הלימודית. ניתן למצוא בספר דוגמאות אינספור לתצפיות על התנהגות נפוצה בקרב תלמידים עם התסמונת. הספר כתוב בשפה נגישה לכל.
6. לאכול ארטישוק: תסמונת אספרגר מנקודת הראות של אם, מאת אקו ר. פלינג, בהוצאת אח, 2008
האם, עיתונאית, מודה כי היתה זקוקה לספר כזה כדי להבין את התנהגויות בנה. אף כי האם היתה מודעת להתנהגויות המוזרות של בנה, זכתה היא ובעלה באיבחונו רק אחרי חמש שנים של טילטולים בין רופאים ומומחים.
7. מכונת הכסף, המשקיעים שפיצחו את השיטה, מאת מייקל לואיס, בהוצאת ידיעות ספרים, 2010.
"להביט למישהו בעיניים, זה שאב ממני את כל האנרגיה.." (עמוד 42), הודה דוקטור מייק בארי, נירולוג וגאון מתימטי, המתואר בספר כמנהל קרן השקעות, שהיה מן הבודדים, שצפה וניצל את המשבר של שוק הנגזרים בשנת 2007. דוקטור בארי איבחן את עצמו כלוקה בתסמונת אספרגר רק בגיל 36, כאשר נכנע למאמצי השיכנוע של אישתו לקחת את בנם בן הארבע לאיבחון, בגלל ההתנהגויות הבלתי שגרתיות של הבן.
אספרגר בספרות (תרגומים)
1. המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה, מאת מארק האדון, בהוצאת מחברות לספרות, 2004
רב מכר, ספר תעלומה הכתוב מנקודת מבט של נער מתבגר (עם תסמונת אספרגר). בספר באים לידי ביטוי הרגישויות והקשיים החברתיים האופיניים.
2. ההגנה של לוז'ין, מאת ולדימיר נבוקוב, בהוצאת עם עובד, 2006
רומאן שפירסם נבוקוב בשנת 1964 ובמרכזו דמות של שחמטאי גאון, הסובל ממוזריות וקיבעונות, שהיום יודעים לייחס אותן לתסמונת אספרגר.
3. מהירות האור, מאת אליזבת מון, בהוצאת גרף, 2005
ספר מדע בדיוני, הכתוב בגוף ראשון מנקודת מבט של אוטיסט העוסק בתיכנות. הבוס החדש שלו מפעיל עליו לחץ, כדי שיעבור טיפול חדשני, שאולי ירפא את האוטיזם שלו.

[לדף הבית]