סיפור חייו של יוחאי בתמונות
יוחאי היה תינוק מקסים: הוא היה בעל מזג נוח וקל לטיפול, והעניק לאם חסרת נסיון בטחון עצמי רב. יוחאי היה מאד ערני ואהב להתבונן על סביבותיו; הוא הגיב לאנשים שהתבוננו בו, לתמונות ולצלילים.
ישוב בעגלת ילדים במרפסת ביתו, יוחאי מתבונן בסקרנות בעלי הצמחים. בעת שהיה שוכב במיטה או בלול-התינוקות, יוחאי נהג להושיט את ידיו לצעצועים ולתמונות, ונהנה מאד לגעת בהם.
בטיולים: מחוץ לבית, באוויר הפתוח יוחאי נהג לפתוח את פיו; כנראה שהוא נהנה מליטוף זרם האוויר על פניו. במשך כל השנים הוא נהנה לרוץ כנגד הרוח עם פה פעור וידיים מושטות לצדדיו. כתינוק עבר יוחאי את כל אבני הדרך בהתפתחותו במועדם; השן הראשונה, התרוממות למצב ישיבה, התרוממות למצב עמידה, מילים ראשונות והליכה. בגיל שנה הוא כבר היה תינוק פעיל וסקרן; הוא אהב לשחק במים, לצייר, לשרבט; ונהנה לצאת למגרשי המשחקים, לגנים הציבוריים ולים.
יוחאי נהנה לצפות בטלויזיה ולחכות את את ההתרחשויות, שבהן התבונן; הוא אהב לחכות גם את בני הבית בשעה שעסקו בעבודות הבית השגרתיות כגון שטיפת הריצפה. תוך שימוש בדמיונו הוא נהנה לחכות עבודות קידוח, בנייה ותיקון. הוא השתעשע בבובות של בעלי חיים, במשחק בחול, בעבודה עם פלסטלינה ובצק ובצעצועי אמבטיה; בבית הוא היה יכול להעסיק את עצמו במשכי זמן ארוכים אבל, הוא נהנה גם לצאת לשחק במגרשי משחקים או בבריכות השחיה.
כישורי השפה של יוחאי היו מפותחים מאד: הוא יכול היה לקרוא בשמות צורות וצבעים; להצביע על אותיות (להתאים צליל לאות); והיה לו אוצר מילים עשיר מאד. הוא למד לקרוא בטרם מלאו לו שנתים בעזרת אותיות גדולות מאד, שהוצמדו לשלטים.
כאשר למד יוחאי לקרוא מספר מילים, נהגו הוריו לפזר מילים/שלטים על הרצפה או על הספה, ויוחאי היה מרים מילה כפי שהתבקש. לעיתים הוא שיתף במשחק הזה "חבר" ש"בא לעזרתו". אביו הכין ליוחאי לוח ועליו מודבקות כל אותיות האלף-בית, ויוחאי היה מצביע או מכסה את האות שהתאימה לצליל המילים. הוריו הקריאו ליוחאי מתוך ספרים מגיל צעיר מאד, וביתם היה תמיד מלא ספרים. יוחאי גדל, איפוא, באווירה של הנאה מקריאה. מגיל צעיר מאד יוחאי ידע להבחין בספרות ולקשר אותן למספרים. הוא אהב לשחק במשחק קלפים המבוסס על מספרים וצבעים, משחק שנקרא "UNO".
בגיל שנתיים , אחת המתנות שקיבל יוחאי ליום הולדתו היה "ג'ק בקופסה". זינוק הליצן מתוך הקופסא, שהיה מלווה במנגינה לעולם לא חדל מלשעשע את יוחאי.
יוחאי הקטן היה ילד מדהים! אהב את החיים, היה בעל מזג נעים, עצמאי במידה מספקת וגילה התענינות במיגוון רחב של נושאים -- תמיד עסוק. ועם זאת מדי פעם הוא עורר דאגה בלב הוריו; כאשר יוחאי חלה, היה נדמה שחומו מטפס מבלי להעצר. ואמנם פעמיים הבהיל חומו הגבוה את הוריו עד שהחישו אותו לבית החולים. באותן שנים ראשונות של חייו, לא פעם היה יוחאי מתעורר בבכי מר, כשהוא נראה מבועת, גופו קשוח והוא מתקשה מאד להרגע. מקרים כאלה ומספר תופעות אחרות, שנראו להוריו כעיכוב מה בהתפתחותו, עוררו בהם דאגות, אך לא עד כדי חששות מפני בעיות יוצאות דופן.
מספר "התנהגויות מוזרות" של יוחאי התמיהו את הוריו: יוחאי נהג להביא לסלון הבית צעצועים רבים ולעסוק, בריכוז רב, בעריכתם על פני הריצפה. בשנים מאוחרות הוא המשיך לנהוג כך עם אוסף הצבים שלו בחדרו. הוריו לא מצאו כל הסבר להתנהגות זו, שיוחאי, כך נדמה, שאב ממנה הנאה רבה.
מקרה אחד היה בבחינת חידה בעיני ההורים של יוחאי. בעת ביקור בארה"ב, נתנה לו דודתו ננסי מתנה -- סט של דפים ועליהם קווי מתאר של פנים. לסט צורפו מדבקות של עיניים, אוזנים, אפים, פיות ושאר חלקי הפנים. יוחאי שנהנה להשתעשע בהדבקת צורות גיאומטריות במקומות המתאימים להן לפי תבניתם וצבעם, אותו יוחאי היה נחוש להדביק את כל חלקי הפנים כולם האחד על גבי השני על אותו דף וללא קשר למיקום המתאים על הפנים.
כאשר האזין יוחאי לקריאה חוזרת של סיפור, הוא התעקש, שתהיה זו חזרה מדויקת על מילות הסיפור, שהיו זכורות לו. כל סטייה מהטקסט היתה מאד מרגיזה אותו. בעת בילוי בגנים הציבוריים, יוחאי מאד נהנה לרכב על סוס-נדנה, אהב לתפס על מתקנים ולקפוץ אבל אף פעם לא הצליח לנדנד עצמו על נדנדה.
בהיות יוחאי בן 4 הוכנס לביתו המחשב הראשון, ויוחאי התאהב בו מיד. הוא מאד נהנה להשתמש בתוכנות ללימוד חשבון, שתיכנת עבורו אביו וכן בלומדות אחרות ללימוד הקריאה והכתיבה.
יוחאי אהב מאד לפתור תרגילי חשבון הן בעל-פה והן בעזרת עפרון ונייר אבל, התקשה מאד לעבוד בישיבה. כאן בתמונה פותר יוחאי תרגילי כפל של מספרים חד-ספרתיים ותרגילי חיבור של מספרים דו-ספרתיים. בתקופה זו של חייו הוא נהנה מקריאה,ממשחקי בינגו, משחקי קלפים לימודיים, וממשחק השחמט.
בטיולים רגליים (כמו כאן בתמונה בבת-גלים) אהב יוחאי לטפס על סלעים וספסלים ולקפוץ מהם. בזמן הליכתו הוא תמיד היה שקוע במחשבות. כאן נראית תנוחה אופיינית שלו, כאשר נסחף במחשבותיו.
יוחאי בדרך-כלל לא התעניין הרבה בנוף ובטבע; הוא אהב צעדות וטיולים אבל הנוף מסביב מעולם לא עניין אותו. בנסיעות ברכב או ברכבת הוא השתעמם מאד אלא, אם הביא עמו משחק כלשהו שיעניין אותו. בשנים מאוחרות יותר הוא הקפיד לקחת איתו לכל נסיעה את ה- GameBoy . כאן בטיול בשוצריה, יוחאי נהנה מהנסיעה ברכבל ולא סבל מפחד גבהים. פרט לטיולים הרגליים, הוא נהנה שם מהביקור במוזיאון צעצועים, במוזיאון תחבורה ומהביקור במגרשי המשחקים. אך יותר מכל יוחאי היה מוקסם ממשחקי השחמט שנערכו שם בגנים ציבוריים על גבי לוחות ענק.
בעת טיול לדיסני וורלד בפלורידה, הוא נהנה מצפיה בטלויזיה במלון , ממכונת המשחק במלון ומקפיצה מקיר תומך בה במידה שהוא נהנה מנסיעות במתקני דיסני וורלד.
בבית יוחאי התחיל להתעניין בסרטים מצויירים, לצאת לקולנוע, לשחות בבריכה באופן סדיר ולקרוא הרבה מאד ספרים, אותם הוא שאל מן הספריה העירונית. המשחק בחיילי צעצוע עורר בו את העניין ביחידות ובדרגות צבאיות. הוא לא אהב להתלבש בעצמו ומספר המאכלים שהוא הסכים לאכול הלך והצטמצם, תוך שהוא מסרב בעקשנות לטעום מאכלים חדשים. הוא התעניין בלימוד אנגלית, בחישוב שברים ובמספרים בינריים. יוחאי כתב בעברית ונהנה ממספר אוספים, בינהם: בולים וצבים. בין המשחקים החדשים שהוא למד אז היו השש-בש והמונופול שהוא הירבה לשחק בהם. הוא זכר כל בדיחה שנקרתה בדרכו וידע לחזור עליה בנסיבות המתאימות. את כל אלה יוחאי עשה עוד בטרם החל את לימודיו בכיתה א' ולפני שהצליח לקשור את שרוכי נעליו. לעיתים הוא אפילו התקשה להתלבש בסדר הנכון. רק בשנים הראשונות שלו בבית הספר הוא למד להתלבש בעצמו וללא עזרה. היה חשוב ליוחאי באותן שנים להצטרף למשחקים עם ילדים אחרים, אם כי לעיתים קרובות הוא התקשה ללמוד את כללי המשחקים רק מהתבוננות בילדים אחרים. בשנות הלימוד הראשונות יוחאי התחיל להתעניין באלגברה בכימיה, בפיזיקה ובחשמל. בשנים אלה הוא גם שיפר מאד את ידיעת האנגלית שלו והתחיל ללמוד לקרוא ולכתוב בשפה זו. בשנת הלימודים הרביעית הוא החל ללמוד בכיתה מיוחדת לילדים מחוננים.
טיולים ופעילות מחוץ לבית הספר איזנו את עומס שיעורי הבית והלימודים, שהיו מנת חלקו של יוחאי בשנים הבאות. בימים ההם היו באופנה ספרי ההרפתקאות, שהציעו לקורא סיפורים שאת המשכן היה עליו להשלים בעצמו. יוחאי התלהב מאותם ספרי "דרקונים ומבוכים" וכתב בעצמו סיפורי הרפתקאות, שאת חיבור המשכם הטיל על חבריו לספסל הלימודים. הוא אהב בתקופה ההיא לצאת לקולנוע, לשחק במשחקי מחשב ולשפר את ידיעותיו במתימטיקה. עד כדי כך הוא אהב את המתימטיקה, שהוא ביקש וקיבל שיעורים פרטיים, בהם הוא התקדם בחומר הרבה מעבר לנדרש לפי תוכנית הלימודים. לרשימת המאכלים המצומצמת שהיתה מקובלת עליו התווספו בשנים אלו הפיצה, חטיפי העוף, קרואסונים וקוקה-קולה. גם אם רשימת המאכלים של יוחאי גדלה מעט, היא נשארה מאד מצומצמת. בפסח שנת 1993 ביקר יוחאי במפלי הניאגרה והתעניין שם יותר בשלג ובקרח שכיסו את פני האדמה מאשר במפלים. הוא קנה שם טומהוק ודגל קנדי והתיצב אל מול המצלמה על רקע מפל בעיירה איטקה שניו-יורק.
במהלך קייץ 1994 יצא יוחאי עם הוריו לטיול בסקנדינביה; למרות החום הכבד ששרר שם אז, יוחאי אהב את הביקורים במוזיאונים, את השייט בספינות ואת הטיולים הרגליים. כאן נראה יוחאי בבניין עיריית סטוקהולם ב"עמידת המלך" שלו, שנהג בה בבית בעת שהכריז על רצונו בארוחת ערב.
בברגן, נורבגיה יוחאי מתיצב בפני המצלמה במחווה המקובל עליו של "החתול החושף את צפורניו". באופן זה ביטא יוחאי כעס או "די כבר!".
במהלך ביקור משפחתי בארה"ב בפסח שנת 1995, יוחאי נעמד לצילום עם אביו על רקע הבית הלבן. לאחר הביקור הזה, יוחאי והוריו שבו לבקר את המשפחה בארה"ב מדי שנה. בכל ביקור הם נהגו לחזור למקומות שהתחבבו על יוחאי כמו חנות הקסמים, שם הוא אהב לרכוש לעצמו אביזרים להצגת מעשי קסם, וכן לבקר בניו-ג'רזי, וושינגטון וניו-יורק. יוחאי ששלט באנגלית חש עצמו, במידה רבה, בבית בארה"ב.
ה Gameboy היה בן לוויה קבוע של יוחאי, שבעזרתו הוא העביר את הזמן,למשל, בעת המתנה בשדות התעופה, או בשעה שאחרים בסביבתו עסקו בשיחות בטלות. העיסוק ב Gameboy עזר ליוחאי, ללא ספק, לחסום רעשים ומראות שהפריעו לו. במשך השנים יוחאי נקשר לצבע הירוק (צבעם של הצבים) והעדיף ללבוש מכנסים ירוקים, חולצות ירוקות, ואם אפשר גם לנעול נעלים ירוקות. הוא תמיד השתדל לקנות אותם בגדים ונעלים. בדומה, כאשר נושא או תחביב כלשהו משך את תשומת ליבו הוא נהג לדבוק בו למשך זמן רב עד שמיצה את כל מה שניתן ממנו. אחרי שסיים את לימודיו בתיכון, יוחאי הקדיש את זמנו לסיים את חובותיו האקדמיים לקראת קבלת תואר ראשון במנהל ובכלכלה, ומצא זמן לקרוא וללמוד בנושאים בהם התעניין אז; באבולוציה ובתיאוריות של הבריאה מצד אחד ובאגדות אורבניות מצד שני.
לדף הבית